poniedziałek, 14 maja 2012

Czym jest PSP?

Pora przyznać się czym jest PSP. Bez owijania w bawełnę jest to konkurs. Konkurs dla projektantów gier, dla amatorów i profesjonalistów, dla tych którzy zrobili jakąś grę i schowali ją do szuflady na lepsze czasy, dla tych którzy nie mogą jeździć do warszawy na spotkania grupy Monsoon czy na konwenty, dla tych których to krępuje.

Nadchodzi pora na odwagę, na otwarcie szuflad i wypuszczenie z nich swoich skarbów. Wkrótce ogłosimy oficjalne rozpoczęcie zabawy, będziecie mogli przysłać do nas swoją grę. Owa gra zostanie oceniona przez nas (zgredakcję) oraz jurorów - to grono projektantów z których każdy wydał jakaś grę komercyjnie. Na potrzeby tej inicjatywy słaliśmy prośby do wszystkich głośnych nazwisk z kraju, wielu z nich zgodziło się wesprzeć zabawę. 

Oczywiście należy liczyć się z pewnymi zasadami. Są one wprowadzone ze względu na szacunek dla naszych jurorów, każdy z nich to człowiek zapracowany i nie chcemy im dokładać zbyt wiele pracy. Zatem drogi autorze jeśli chcesz do nasz przysłać swoja pracę zastosuj się do poniższych zaleceń:
  1. Przygotuj reklamę swojej gry, napisz co jest jej mocną stroną i dlaczego ją kochasz,
  2. Spisz zasady z przykładami, zdjęcia przykładowych rozgrywek też nie zaszkodzą,
  3. Przygotuj planszę, arkusze graczy i karty (trzymajcie się standardowych rozmiarów) do druku komputerowego,
  4. Spisz elementy potrzebne do gry takie jak papier/ołówek/kostki/drewniane bloczki/znaczniki.
Wszystkie pliki spakuj w jeden zipek (lub rarek lub7zipek) i wyślij na adres czas.np@gmail.com, oczywiście gdy oficjalnie rozpoczniemy zabawę.

Redakcja dokona segregacji gier i przekaże anonimowo je jurorom do oceny. Jeśli "coś zaiskrzy", jeśli wasza gra poważnie jurora zainteresuje otrzyma komplet informacji i jeśli takie będzie jego życzenie przygotuje sobie prototyp. 
Jurorzy na szczęście dysponują bloczkami, koszulkami na karty, kostkami i pionkami - przecież są posiadaczami gier oraz aktywnie prototypują następne, inaczej nie byliby projektantami. Ale! Autorze! Miej litość i nie każ jurorowi drukować całej ryzy kart!. 

Oczywiście pewnie chcielibyście wiedzieć o co jest ta gra (lub raczej czy gra jest warta świeczki).
Można założyć w ciemno że w najgorszym razie dla was autorów będą to darmowe konsultacje. Nikt wam nie zwędzi pomysłu. W lepszych przypadkach jurorzy-projektanci mogą wam zaproponować współpracę i wasze nazwisko pojawi się na pudelku gdy gra się pojawi na rynku (cykl produkcji potrwa nawet i rok, miejcie to na uwadze). W najlepszym przypadku duże samo wydawnictwo zaproponuje wam wydanie waszej gry.
No dobrze ale to są tylko obietnice, na pewno zainteresują was nagrody rzeczowe, takie namacalne. Ten temat jest właśnie dyskutowany z naszymi sponsorami. Gry, punkty w sklepie BARD, pomoce do następnych prototypów czy materiały do samoróbek. Dokładnie podamy wraz z oficjalnym startem zabawy.

Zdjęcie: tworzeniegier.eu